A oto adres naszej szkoły:
Publiczna Szkoła Podstawowa
Zbijów Mały 1
26-503 Mirów
tel. 048 62 92 506
e-mail: psp_w_zbijowie@wp.pl
O naszej miejscowości
ZBIJÓW to miejscowość leżąca w gminie Mirów (powiat szydłowiecki) na południowo-wschodnim obrzeżu województwa mazowieckiego, tuż przy granicy z województwem świętokrzyskim. Nasza miejscowość leży na przedpolu Gór Świętokrzyskich wśród pól, pagórków i gęstych lasów iglasto liściastych. Na pięknych łąkach od wiosny do jesieni zobaczyć można liczne bociany, szukające pożywienia. W Zbijowie Dużym krzyżują się drogi: Skarżysko Kamienna - Jagodne - Zbijów - Mirów - Wierzbica - Radom oraz Zbijów - Kierz Niedźwiedzi - Sadek - Szydłowiec.
Pod względem fizjologicznym gmina położona jest na pograniczu Równiny Radomskiej i Wzgórz Koneckich. Jest to obszar o wysokościach 260- 400 m n.p.m., który w większości pokrywają lasy. Gmina Mirów ma ciekawe położenie geograficzne oraz duże walory przyrodnicze. Zaliczamy do nich rzekę Iłżankę oraz piękne pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej. Mirów położony jest w odległości około 27 km od Radomia, 17 km od Szydłowca i około 25 km od Skarżyska-Kam. Sąsiaduje z gminami: Jastrząb, Mirzec, Wierzbica, Skarżysko Kościelne oraz Szydłowiec.
Pomiędzy Mirowem i Zbijowem znajduje się niewielkie wzniesienie, zwane górą Piekło. Na temat powstania tej góry krąży ciekawa legenda. Przeczytajcie...
Zobacz położenie Zbijowa na mapie

Historia szkoły w Zbijowie

Około roku 1935 ze składek mieszkańców Zbijowa zakupiono budynek byłej leśniczówki z oficjalnym przeznaczeniem na Dom Ludowy. Do dnia dzisiejszego zachował się rachunek z roku 1938 o następującym brzmieniu: "Wpłacono do kasy zł 330,00 od Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu tytułem zapomogi na kupno starej leśniczówki dla Zbijowa". Zachowały się również rachunki z roku 1939 oraz 1948 i 1949 na zakup materiałów budowlanych potrzebnych do remontu Domu Ludowego oraz na opłacenie pracowników budowlanych.
Drewniany budynek byłego nadleśnictwa nie mieścił wszystkich oddziałów szkolnych, dlatego część zajęć odbywała się w wynajętych mieszkaniach na terenie wsi. Mieszkańcy Zbijowa Dużego i Zbijowa Małego za zebrane pieniądze zakupili materiały budowlane na budowę nowej szkoły. Dyrekcja szkoły czyniła starania o budowę nowej szkoły i gdy już wydawało się, że uwieńczone one zostaną sukcesem, wówczas w związku z planowanym utworzeniem szkół dziesięcioletnich, zmieniono system organizacyjny naszej szkoły.
W Zbijowie pozostała tylko szkoła trzyklasowa, natomiast starsze dzieci dojeżdżały do gminnej szkoły w Mirowie. Wybudowano wówczas Dom Nauczyciela, w którym mieściły się również sale dla klas I-III. Gdy okazało się, że planowana reforma oświaty nie doszła do skutku, dyrekcja "wywalczyła" ponowne utworzenie w Zbijowie pełnej szkoły ośmioklasowej. Od tej pory znów zaczęto zabiegać o wybudowanie nowej dużej szkoły podstawowej w naszej wsi. Zajęcia odbywały się w dwóch salach starego drewnianego budynku oraz w trzech salach Domu Nauczyciela, zaadaptowanego na potrzeby nauki szkolnej. Budynki te ogrzewane były starymi, wypalonymi, piecami kaflowymi, które nie były w stanie dostatecznie ogrzać sal szkolnych. Szkoła nie była skanalizowana, w związku z czym wc znajdowało się na dworze. Mimo fatalnych warunków bytowych uczniowie naszej szkoły brali udział w licznych konkursach oraz rozgrywkach sportowych, w których często zdobywali wyróżnienia i nagrody.
Dwie nauczycielki naszej szkoły, panie: Teresa Błach oraz Lidia Kubicka są absolwentkami PSP w Zbijowie. Nasza była uczennica, pani Marzanna Błach, pracuje obecnie w gimnazjum w Mirowie na stanowisku dyrektora. Nasz absolwent, Radosław Zaborski, ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu. Wielu absolwentów PSP w Zbijowie studiuje obecnie na studiach dziennych bądź zaocznych.
I oto na placu budowy rozpoczęły się prace:
• 24.11.1997r. - oświetlono plac budowy.
• 25.11.1997 r. - rozpoczął pracę nocny stróż, pilnujący materiałów budowlanych.
• 04.12.1997 r. - firma rozpoczęła betonowanie zbrojonych ław fundamentowych.
• 05.01.1998 r. - praca przy budowie fundamentów idzie pełną parą.
• 28.01.1998 r. - został ułożony strop nad podpiwniczeniem nowej szkoły. Prace budowlane nadzorowali: kierownik - p. Władysław Jagiełło oraz inżynier - p. Roman Ankurowski.
• 04.02.1998 r. - wykonywanie szalunków i zbrojenia wieńca klatki schodowej.
• 19.03.1998 r. - rosną mury parteru, a nam rosną serca z radości!
• 14.05.1998 r. - układanie płyt stropowych nad parterem.
• 21.05.1998 r. - prace przy wykonywaniu zbrojenia wieńca okalającego strop, ułożony z płyt żerańskich.
• 13.06.1998 r. - odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej szkoły. Tablicę pamiątkową odsłonił Kurator Oświaty, p. mgr Bogusław Tundziowski, a poświęcił ją biskup Diecezji Radomskiej, Adam Odzimek.
• 18.11.1998 r. - wybudowano już pierwsze piętro i zamontowano więźbę dachową.
• 22.12.1998 r. - budynek szkoły jest już nakryty blachą falowaną i czeka na odbiór stanu surowego przez komisję.
• 23.12.1998 r. - następuje odbiór stanu surowego naszej szkoły.
W skład komisji weszli:
• Inspektor nadzoru, mgr inż. Ryszard Piotrowski
• Dyrektor firmy "Agat-2", p. Antoni Mazur
• Kierownik robót, p. Władysław Jagiełło
• Przewodniczący Komitetu Budowy Szkoły, p. Wiesław Boros
• Dyrektor PSP w Zbijowie, p. Wanda Pacek
• Inspektor Oświaty, p. Krystyna Tarabasz
• Pracownik Urzędu Gminy, p. Dujka
• Członek Zarządu, p. Mirosław Sasal
A potem nic się nie działo... po prostu gmina nie miała pieniędzy na dokończenie budowy szkoły. 01.09.1999 r. - rozpoczęła się reforma oświaty. Wstrzymano budowę naszej szkoły, ponieważ władze Urzędu Gminy musiały wybudować najpierw gimnazjum w Mirowie.
Jednak Urząd Gminy w Mirowie nie zapomniał o naszej szkole.
• 2000 r. - założono okna w nowej szkole.
• 2001 r. - na budowie nic się nie dzieje, nie ma pieniędzy.
• 2002 r. - Urząd Gminy obiecuje sfinansować prace wodno-kanalizacyjne. My nadal z utęsknieniem czekamy na oddanie nowej szkoły do użytku.
• 2002 r. - 2003 r. - nadal uczymy się w starej szkole w bardzo trudnych warunkach.
• 2004 r. - nareszcie Urząd Gminy postanawia wykończyć dwie kondygnacje nowej szkoły.
• 16.10.2004 r. - Uroczyste otwarcie nowego budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbijowie.
Patron szkoły

Pierwsza parafia, w której pracował jako wikariusz współpracownik, znajdowała się w Kunowie. Następnie pracował na tym samym stanowisku w takich parafiach, jak Sucha, Cerekiew, Odechów, Janowiec i Szydłowiec.
W roku 1947 został wikariuszem ekonomem parafii Jastrząb z rezydencją w Mirowie. Zajął się wtedy organizacją nowej parafii, właśnie w Mirowie. Dzięki staraniom ks. Bonawentury Stachury na kaplicę adaptowano budynek dawnej obory dworskiej. Został on bardzo starannie wyremontowany i dostosowany do potrzeb religijnych, w czym bardzo wydatnie pomagali mieszkańcy całej parafii. Już w roku 1948 w Mirowie powstała parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, a jej wikariuszem ekonomem został ks. Bonawentura Stachura. Rok później został on proboszczem utworzonej przez siebie parafii i funkcję tę pełnił do końca swego życia
Do świątyni, utworzonej przez ks. Bonawenturę Stachurę, przychodziły tłumy wiernych. Garnęli się oni do swego proboszcza, gdyż był to człowiek niepospolitej dobroci i wyrozumiałości, rozumiejący problemy ludzi jak mało kto. Miał zawsze czas, aby wysłuchać parafian, doradzić, jeśli mieli kłopoty. Żył tylko dla ludzi i za to był powszechnie szanowany i kochany. Zdawał sobie on sprawę, że prowizoryczna kaplica nie może na długo zastąpić prawdziwej Świątyni Bożej, dlatego już 2 lipca 1958 roku zwrócił się do władz o zezwolenie na budowę nowego kościoła. Okazało się, że na zezwolenie trzeba było jednak czekać aż 19 lat, ale proboszcz nie ustawał w swoich staraniach i wreszcie w roku 1977 upragnione zezwolenie zostało wydane. Budowa kościoła rozpoczęła się dwa lata później i potrwała kolejne sześć lat.
Od śmierci księdza Bonawentury Stachury upłynęło już wiele lat, ale pamięć o nim wciąż żyje wśród mieszkańców. Przy samym wejściu na cmentarz wdzięczni parafianie zbudowali mu piękny grobowiec, przy którym nie starcza miejsca na znicze, które palą się nieprzerwanie od 13 lat. Mieszkańcy Mirowa Starego, Mirowa Nowego, Mirówka, Rogowa, Zbijowa Dużego i Zbijowa Małego bardzo często odwiedzają grób swojego ojca duchowego i proszą go o wstawiennictwo u Boga w różnych kłopotach.
Korzystając z okazji otwarcia nowego budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbijowie, jej mieszkańcy wystąpili do Rady Gminy w Mirowie z wnioskiem o nadanie tej szkole imienia ks. kanonika Bonawentury Stachury
Teatrzyk Dziecięcy "SKRZACIK"
Teatrzyk Dziecięcy "SKRZACIK" powstał w Publicznej Szkole Podstawowej w Zbijowie w r. szkolnym 1995/96. Zajęcia z dziećmi prowadzi nauczycielka tutejszej szkoły, mgr Elżbieta Kaluga. Skład teatrzyku zmienia się średnio co dwa lata. Występują w nim najczęściej uczniowie z klas IV, V i VI. Nasi mali artyści uświetniają zazwyczaj uroczystości szkolne.
Teatrzyk podejmuje również poważniejsze wyzwania, którymi są coroczne premiery sztuk teatralnych. Scenariusze do sztuk pisze opiekun Teatrzyku p. Elżbieta Kaluga. Przygotowuje ona również dekoracje i rekwizyty do spektakli, szyje stroje oraz opracowuje oprawę muzyczną.
Pierwszym spektaklem, wystawionym przez Teatrzyk "Skrzacik" w PSP w Zbijowie, była adaptacja baśni pt. "Córki złotnika" (maj 1996).
W maju 1997 r. odbyła się premiera sztuki pt. "Bułeczko, wróć". Na przeglądzie Małych Form Teatralnych w Szydłowcu spektakl ten uzyskał wyróżnienie, a dwie małe aktorki otrzymały nagrody za role charakterystyczne: Kamila Bilska za rolę Gosi, a Magdalena Pacek za rolę Bułeczki. Przedstawienie to obejrzeli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście.
Trzynastego czerwca 1998 roku podczas uroczystego odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej dla nowej szkoły Teatrzyk wystawił sztukę pt. "Samotny dym". Spektakl ten obejrzał Jego Eminencja ks. biskup Adam Odzimek, radomski Kurator Oświaty, mgr Bogusław Tundziowski, prezes firmy budowlanej "Agat-2" - p. Antoni Mazur, wójt gminy Mirów, p. Władysław Kępas, Inspektor Oświaty Gminy Mirów, p. Krystyna Tarabasz, dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie PSP w Zbijowie oraz mieszkańcy wsi i inni zaproszeni goście.
W czerwcu 1999 roku Teatrzyk Dziecięcy "Skrzacik"wystawił sztukę pt. "Janko Muzykant". Jest to adaptacja znanej noweli H. Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Sztuka została bardzo dobrze odebrana przez widzów. Podczas kilku spektakli obejrzeli ją: dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły, rodzice, goście z powiatu szydłowieckiego, z gminy Mirów oraz ze Skarżyska - Kamiennej. Widzowie zgodnie stwierdzili, że byli zauroczeni świetną grą "aktorów", którzy napracowali się tym bardziej, że musieli mówić swoje kwestie gwarą. Sztuka została sfilmowana i obecnie stanowi pomoc dydaktyczną dla uczniów kl. IV, poznających nowelę H. Sienkiewicza pt. "Janko Muzykant". Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży "cegiełek" na budowę nowej szkoły, rozprowadzonych po zakończeniu spektaklu, zakupiliśmy nowoczesny radiomagnetofon.
W maju 2000 roku Teatrzyk wystąpił z premierą sztuki pt. "Król wężów". W przedstawieniu brali udział całkowicie nowi aktorzy, którzy dopiero szlifowali swoje umiejętności. W maju 2001 roku Teatrzyk wystawił kolejną sztukę pt."Jest taki kwiat". Widzowie byli zachwyceni grą aktorów oraz ich świetnymi strojami. W czerwcu 2002 roku szkolni aktorzy przedstawili inscenizację pt. "W królestwie mistrza książek". Tym razem opiekunka Teatrzyku wykorzystała scenariusz, zamieszczony w Internecie na stronie http://www.ipe.civ.pl
Aby ustrzec uczniów naszej szkoły przed uzależnieniem od napojów alkoholowych, Teatrzyk Dziecięcy "Skrzacik" przygotował spektakl pt. "Trzeźwe życie", na premierę którego zostali zaproszeni rodzice oraz członkowie Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mirowie. Goście wyrażali się na temat spektaklu w samych superlatywach. Przewodnicząca Komisji przygotowała dla uczniów drobne upominki oraz zaprosiła młodych aktorów do wystawienia tego spektaklu podczas festynu, zorganizowanego w Mirowie z okazji Dnia Dziecka. Sądzimy, że po obejrzeniu tego spektaklu wielu uczniów a także rodziców dobrze się zastanowi, zanim podejmie decyzję o wypiciu alkoholu.
Teatrzyk Dziecięcy "Skrzacik" wystawił również następujące spektakle: "Misterium Betlejemskie", "Dzisiaj w Betlejem", "Od złotówki do złotówki", "Co odmieniło naszą klasę?", "Nie było miejsca dla Ciebie", "Trzeźwe życie", "Co widziała Ploteczka?", "Ekokapturek" oraz wiele innych ciekawych przedstawień.
Wszystkie sztuki wystawiane przez Teatrzyk Dziecięcy "Skrzacik" posiadają głęboki aspekt wychowawczy w pełni zrozumiały dla wszystkich widzów, niezależnie od wieku. Podczas pracy nad przygotowywaniem spektakli nasi mali aktorzy intensywnie się rozwijają: ćwiczą pamięć, doskonalą dykcję i poprawną wymowę, uczą się swobodnego poruszania po scenie, pozbywają się tremy przed występem. Po całorocznej pracy w Teatrzyku mali aktorzy są bardzo zmęczeni, ale jednocześnie szczęśliwi, że potrafili stworzyć coś niepowtarzalnego, co podoba się widzom.
KADRA PEDAGOGICZNA
Dyrektor szkoły – mgr Marzanna Błach
Język polski | mgr Joanna Drabik |
Matematyka | mgr Lidia Kubicka |
Historia i społeczeństwo | mgr Małgorzata Bilska |
Przyroda | mgr Joanna Dwojak |
Język angielski | mgr Joanna Orczykowska |
Informatyka | mgr Paulina Dzik |
Muzyka | mgr Joanna Dwojak |
Technika | mgr Paulina Dzik |
Plastyka | mgr Joanna Dwojak |
Religia | mgr Marzena Chmielnicka |
Wychowanie fizyczne | mgr Joanna Dwojak |
Nauczanie przedszkolne i zintegrowane | mgr Wiesława Anna Bilska mgr Małgorzata Bilska mgr Lidia Kubicka mgr Joanna Orczykowska mgr Marzena Chmielnicka mgr Paulina Dzik mgr Teresa Błach |